German chancellor Angela Merkel ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Nemastná neslaná německá velká koalice

MNICHOV – Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její bavorská sesterská strana s názvem Křesťansko-sociální unie (CSU) se dohodly na vytvoření další „velké koalice“ a zveřejnily osmadvacetistránkovou dohodu, která nastiňuje jejich navrhovanou politickou agendu.

Dohoda přichází několik měsíců po volbách, v nichž SPD a CDU/CSU prosazovaly poněkud odlišné postoje k hospodářské politice. Zatímco SPD se zaměřovala na potřebu většího přerozdělování a vyšších veřejných výdajů, CDU/CSU slibovala „daňové škrty pro všechny“ a restriktivnější uprchlickou politiku. Otázka dnes zní, zda koalice složená z tak ideologicky odlišných sil skutečně může připravit Německo na výzvy, které ho čekají.

V nadcházejících měsících a letech budou muset němečtí politici zvládnout přechod na digitální éru, aby zachovali konkurenceschopnost země. Kromě toho musí stabilizovat sociální stát právě v době, kdy populace rychle stárne. A musí realizovat rozumnou migrační politiku. Vedle této kompletní domácí agendy navíc mnozí lidé vzhlížejí k Německu s nadějí, že právě ono udrží Evropskou unii pohromadě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1epWmTJ/cs;

Handpicked to read next