Antimicrobial resistance Benoit Doppagne/Getty Images

„Okamžik Volvo“ pro antimikrobiální rezistenci

LONDÝN – Automobilka Volvo vydala minulý týden inspirativní prohlášení: po roce 2019 přestane vyrábět automobily jezdící výlučně na benzin či naftu. Zástupci firmy možná očekávají, že tradiční automobily budou v budoucnu méně ziskové. Ať je však motiv jakýkoliv, jejich rozhodnutí se setkalo se širokou odezvou. Francouzský prezident Emmanuel Macron během 24 hodin oznámil, že Francie zakáže do roku 2040 prodej benzinových a naftových automobilů.

Rozhodnutí firmy Volvo potvrzuje, že se v automobilovém průmyslu mění poměry, a vysílá pozitivní signál v boji proti klimatickým změnám. Co je ovšem důležitější, ukazuje, že lidé a organizace stále dokážou dělat velké a smělé kroky, aby vyřešili závažné problémy.

Jedním z mnoha globálních problémů dneška je i boj proti antimikrobiální rezistenci (AMR), který potřebuje podobný průlomový závazek. Skutečnost, že se AMR objevila v agendě skupiny G20 na jejím loňském summitu v čínském Chang-čou, znamenala pro aktivisty velké vítězství. Loňské prohlášení lídrů G20 k AMR však nebylo tak smělé, jak mohlo být, protože vedoucí představitelé nechtěli zvednout laťku příliš vysoko. Věděli, že letos bude skupině předsedat Německo coby zapálený bojovník proti AMR, takže lze očekávat, že právě ono položí na stůl smělé návrhy.

https://prosyn.org/GcO0tOscs