stiglitz259_GettyImages_bluewhitetalkbubblethumbsdown Getty Images

Palec dolů kryptoměně Facebooku

NEW YORK – Facebook s některými svými firemními spojenci usoudili, že to hlavní, co svět potřebuje, je další kryptoměna a že pustit se do její realizace je nejlepší způsob jak využít rozsáhlé vlohy, jimiž disponují. Skutečnost, že Facebook uvažuje právě takto, prozrazuje mnohé o tom, co je na americkém kapitalismu jedenadvacátého století špatně.

V určitých ohledech je dnes na zavádění alternativní měny zvláštní doba. Hlavním důvodem nespokojenosti s tradičními měnami byla v minulosti jejich nestabilita, neboť vlivem rychlé a nejisté inflace byly špatným uchovatelem hodnoty. Dolar, euro, jen i jüan jsou však v poslední době pozoruhodně stabilní. Obavy dnes panují spíš z deflace než z inflace.

Svět také pokročil v oblasti finanční transparentnosti, takže je těžší bankovní soustavu zneužít k praní špinavých peněz a jiným nekalým činnostem. Technologie nám zase umožňují uskutečňovat transakce efektivně, peníze ze zákaznických účtů přesouvat na účty prodejců během nanosekund, s pozoruhodně dobrou ochranou proti podvodům. Poslední, co potřebujeme, je nový prostředek na podporu trestné činnosti a praní výnosů z ní, jakým se nová kryptoměna téměř jistě stane.

https://prosyn.org/wItwa2ecs