US President-elect Joe Biden may have promised a “return to normalcy,” but the truth is that there is no going back. The world is changing in fundamental ways, and the actions the world takes in the next few years will be critical to lay the groundwork for a sustainable, secure, and prosperous future.
For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world’s foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
NEW YORK – Vysoké náklady evropských bank na vedení soudních sporů a restrukturalizaci měly za následek významné ztráty v jejich účetních rozvahách a bezútěšnou bilanci na akciovém trhu. V situaci, kdy se sektor samotný i evropští regulátoři nad tímto skličujícím stavem zamýšlejí a hledají řešení, by měli za součást problému začít pokládat i distribuci bankovních příjmů – včetně zaměstnaneckých bonusů a dividend pro akcionáře.
Distribuce příjmů představuje hlavní důvod kapitálové nedostatečnosti evropských bank. Chceme-li pochopit proč, měli bychom se vrátit do října 2014, kdy Evropský bankovní úřad (EBA) zahájil u největších 123 bank v eurozóně zátěžové testy a ve všech objevil kapitálové nedostatky v celkové výši 25 miliard dolarů.
EBA tehdy požadoval, aby banky zformulovaly plány, jak svou kapitálovou nedostatečnost ve lhůtě 6-9 měsíců vyřešit. Některé banky začaly jednat a navýšily objem majetku prostřednictvím emisí s přednostním právem, v několika případech se značnou vládní pomocí. Většina bank však uklidnila regulátory pouze tím, že se zbavila riskantnějších aktiv, aby vylepšila své kapitálové poměry.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in