8

Proč Evropa dosud potřebuje hotové peníze

FRANKFURT – Systémy platebního styku zažívají v Evropě pozdvižení. V době digitální revoluce, která nabízí stále rychlejší a pohodlnější způsoby vypořádání transakcí, se některým lidem zdá, že hotové peníze nemají žádnou budoucnost. Odepsat úlohu bankovek a mincí v ekonomice by však byla chyba.

Možnosti bezhotovostních plateb se v posledních letech rozšířily. Platební karty, online převody a přímé inkaso jsou již dobře zavedené. Na oblibě získávají nyní také digitální platby podporované chytrými telefony a mobilní peněženky. Výskyt potenciálně rušivých inovací, jako je technologie distribuované účetní knihy, naznačují, že na obzoru může být další a možná zásadní změna.

Nezávisle na těchto nových a nastupujících možnostech je k dispozici množství studií prosazujících zrušení hotových peněz. Zastánci bezhotovostní společnosti se většinou dělí na tři odlišné tábory.

První tábor, tzv. alchymisté, si přeje překonat omezení, která pro měnovou politiku vyplývají z nulové dolní meze. Druhý tábor práva a pořádku chce zrušit primární platební prostředky pro nezákonné činnosti. A třetí finančnětechnologická aliance předpokládá významné obchodní příležitosti vyplývající z omezení vysokých nákladů na skladování, vydávání a zpracování hotovosti, kterým je finanční průmysl v současnosti vystaven.