disparte4_Getty Images_crypto Getty Images

Digitální aktiva a americká moc

WASHINGTON, DC – Když Sovětský svaz v roce 1957 vypustil na oběžnou dráhu Sputnik, zaskočení tvůrci západních politik ve Spojených státech i jinde si museli přiznat, že za svým arcinepřítelem zaostali. Po tomto šoku se bryskně sešikovali v rozsáhlé snaze zpoždění dohnat a položili při tom základy pro GPS, širokopásmové služby Starlink, vojenské komunikační prostředky a řadu dalších technologií, které dnešní moderní svět udržují v hladkém chodu.

Tentýž transformační potenciál, jaký předchozí generaci přinesly satelitní komunikační prostředky, dnes skýtají blockchain a digitální aktiva. Přesto navzdory výzvám k silnější vůdčí pozici USA na tomto poli – mimo jiné v loňském „exekutivním příkazu pro oblast kryptoměn“ samotného amerického prezidenta Joea Bidena – Spojeným státům hrozí riziko globálního zaostání.

V původních vesmírných závodech se federální vláda USA postavila do čela celonárodní kampaně za investice do vzdělávání v oblastech vědy, techniky, inženýrských oborů a matematiky, vytvořila NASA a ve finiši dosáhla přistání astronautů na Měsíci. Nakonec vítězství v těchto závodech přineslo USA dominantní postavení v mnoha klíčových technologických sektorech. Amerika uspěla, protože vláda dala svobodnému podnikání a lidské vynalézavosti společný cíl a sdílené poslání.

https://prosyn.org/gav0Knqcs