Mexico obesity Pedro Pardo/Getty Images

USA vyvážejí obezitu

CAMBRIDGE – Jak se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v obchodních jednáních rozmachuje ostrými lokty a systematicky ruší předpisy zavedené prezidentem Barackem Obamou, jednou z obětí budou patrně snahy bojovat proti celosvětové epidemii obezity. Ponechá-li se rychle stoupající míra obezity bezuzdně růst, mohla by zbrzdit, ba dokonce zvrátit dramatická zlepšení v oblasti zdraví a očekávané délky života, jimž se velká část světa těší několik posledních desetiletí. Vnucováním své stravovací kultury zemím jako Mexiko a Kanada navíc Spojené státy problém ještě zhoršují.

Jedním z paradoxů moderního globálního kapitalismu je, že zatímco víc než 800 milionů lidí na světě trpí nedostatkem jídla, zhruba 700 milionů lidí (včetně 100 milionů dětí) trpí obezitou. Samozřejmě že tyto dva jevy nemají nutně přímou souvislost. Ke značné části světového hladovění dochází v zemích sužovaných domácími sváry či závažnými poruchami funkčnosti vlády.

Důsledky epidemie obezity jsou však mnohem širší, neboť postihují vyspělé ekonomiky a většinu rozvíjejících se trhů. Existuje sice určitá souvislost mezi obezitou a chudobou uvnitř jednotlivých zemí, je však pozoruhodné, že k nejvyšším na světě se řadí míry obezity v bohatých zemích, jako jsou Spojené státy, Velká Británie a Kanada.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/lRCyanwcs