trump buy hire american SAUL LOEB/AFP/Getty Images

Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu

WASHINGTON, DC – Když byla ohlášena Dohoda Spojené státy – Mexiko – Kanada (USMCA), na celém světě si mnozí oddechli. Dohoda nahrazující Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) znamenala, že je odvrácena naprostá katastrofa. Vypovězení NAFTA bez náhrady by bylo tak nákladné, že se od počátku jednalo o vzdálenou eventualitu, zcela vyloučené to však nebylo.

Přesto nelze říct nic lepšího, než že nedojde na nejhorší. Byly zamítnuty či výrazně oslabeny dva z nejškodlivějších amerických návrhů. Zaprvé, namísto ujednání o vypršení účinnosti, které by si vynutilo opětovné vyjednávání každých pět let, se strany dohodly na 16tileté účinnosti a revizi úmluvy každých šest let. Jelikož harmonogram prodlužování účinnosti po pěti letech by vytvořil obrovskou nejistotu pro firmy i vlády, je třeba 16tiletou výminku přivítat. Teprve se ovšem uvidí, co přinese přezkum po šesti letech.

Zadruhé, podařilo se zachránit, byť v rozředěné podobě, mechanismus k řešení sporů vetknutý do „Kapitoly 19“, jejž Trumpova administrativa chtěla odstřelit. Toto ustanovení bude poskytovat určitý nárazník – konkrétně Kanadě – proti antidumpingovým clům a jiným ochranářským opatřením. Z dalších, drobných změn v rámci USMCA oproti NAFTA byla většina dohodnuta už během vyjednávání o Transpacifickém partnerství, od něhož americký prezident Donald Trump po nástupu do funkce ustoupil.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/84jpCrZcs