Joseph E. Stiglitz, a Nobel laureate in economics and University Professor at Columbia University, is a former chief economist of the World Bank (1997-2000), chair of the US President’s Council of Economic Advisers, and co-chair of the High-Level Commission on Carbon Prices. He is a member of the Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation and was lead author of the 1995 IPCC Climate Assessment.
NEW YORK – Vyspělé ekonomiky světa trpí řadou hluboce zakořeněných problémů. Konkrétně ve Spojených státech dosahuje nerovnost nejvyšší hladiny od roku 1928 a růst HDP zůstává ve srovnání s desetiletími po druhé světové válce žalostně vlažný.
Po příslibu ročního růstu ve výši „4, 5, a dokonce 6 %“ americký prezident Donald Trump a jeho republikánská opora v Kongresu předvádějí zatím jen bezprecedentní schodky. Podle posledních prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu deficit federálního rozpočtu letos dosáhne 900 miliard dolarů a po roce 2021 překoná každoročně hranici bilionu dolarů. Přesto už cukrové vybuzení vyvolané posledním zvýšením schodku opadá a Mezinárodní měnový fond prognózuje růst USA ve výši 2,5 % v roce 2019 a 1,8 % v roce 2020, oproti 2,9 % v roce 2018.
K problému nízkého růstu/vysoké nerovnosti americké ekonomiky přispívá mnoho faktorů. Trumpem a republikány žalostně koncipovaná daňová „reforma“ prohlubuje stávající nedostatky daňového práva a sype ještě větší část příjmů do kapes těch, kdo vydělávají nejvíc. Současně je dál špatně řízena globalizace a finanční trhy se setrvale zaměřují spíš na vytěžování zisků (dobývání renty, žargonem ekonomů) než na poskytování užitečných služeb.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in