14

Trumpova měnová hádanka

NEW YORK – Když Donald Trump porazil v prezidentských volbách ve Spojených státech Hillary Clintonovou, dala se okamžitá negativní reakce trhu očekávat. Hned druhý den se však sešup obrátil.

Americké akcie a výnosy z dluhopisů se zotavily poté, co Trump přednesl vítězný projev, v němž vyslal signál, že se posouvá do politického středu – investoři původně očekávali, že to udělá už v létě, když si získal republikánskou nominaci a vstoupil do předvolební kampaně. V projevu Trump slíbil, že bude prezidentem všech Američanů, pochválil Clintonovou za dosavadní službu veřejnosti a slíbil, že bude usilovat o politiku masivních fiskálních stimulů zaměřenou na výdaje do infrastruktury a daňové škrty pro korporace a bohaté občany.

Trhy prozatím budou Trumpovi věřit; investoři však nyní sledují, koho jmenuje do své administrativy, jakou podobu bude mít skutečně jeho fiskální politika a jaký kurz vytyčí pro politiku měnovou.

Měnovou politiku možná sledují nejbedlivěji. Trump během své kampaně pohrozil zrušením nezávislosti Federálního rezervního systému a nešetřil kritikou na šéfku Fedu Janet Yellenovou. Trump je však realitní magnát, takže nemůžeme okamžitě předpokládat, že je skutečným měnovým jestřábem, a ne zakuklenou holubicí. To jen jeho rétorika během kampaně mohla být zaměřena na základnu Republikánské strany, která je plná příznivců zlatého standardu tepajících Fed.