14

Trumpova měnová hádanka

NEW YORK – Když Donald Trump porazil v prezidentských volbách ve Spojených státech Hillary Clintonovou, dala se okamžitá negativní reakce trhu očekávat. Hned druhý den se však sešup obrátil.

Americké akcie a výnosy z dluhopisů se zotavily poté, co Trump přednesl vítězný projev, v němž vyslal signál, že se posouvá do politického středu – investoři původně očekávali, že to udělá už v létě, když si získal republikánskou nominaci a vstoupil do předvolební kampaně. V projevu Trump slíbil, že bude prezidentem všech Američanů, pochválil Clintonovou za dosavadní službu veřejnosti a slíbil, že bude usilovat o politiku masivních fiskálních stimulů zaměřenou na výdaje do infrastruktury a daňové škrty pro korporace a bohaté občany.

Trhy prozatím budou Trumpovi věřit; investoři však nyní sledují, koho jmenuje do své administrativy, jakou podobu bude mít skutečně jeho fiskální politika a jaký kurz vytyčí pro politiku měnovou.

Měnovou politiku možná sledují nejbedlivěji. Trump během své kampaně pohrozil zrušením nezávislosti Federálního rezervního systému a nešetřil kritikou na šéfku Fedu Janet Yellenovou. Trump je však realitní magnát, takže nemůžeme okamžitě předpokládat, že je skutečným měnovým jestřábem, a ne zakuklenou holubicí. To jen jeho rétorika během kampaně mohla být zaměřena na základnu Republikánské strany, která je plná příznivců zlatého standardu tepajících Fed.

Trump by mohl jmenovat jestřáby do dvou momentálně prázdných křesel v Radě guvernérů Fedu, a jakmile Yellenové vyprší v roce 2018 funkční období, dozajista ji nahradí někým jiným. Je však nepravděpodobné, že by ji nutil do té doby rezignovat, protože trhy by tak zjevné porušení nezávislosti centrální banky ztrestaly.

A i když se Trump přece jen rozhodne nahradit Yellenovou jestřábem, jeho kandidát bude ve Federálním výboru pro otevřený trh (FOMC) jen prvním mezi rovnými. Nástupce Yellenové by nedokázal jednoduše vnutit svůj názor sedmičlenné Radě guvernérů a pěti prezidentům rezervních bank, z nichž se FOMC skládá.

Za vlády někdejšího šéfa Alana Greenspana sice Fed skutečně připomínal absolutistickou monarchii, avšak jeho nástupce Ben Bernanke z něj učinil spíše monarchii konstituční. Za Yellenové by se pak Fed možná dal nejlépe popsat jako demokratická republika. Tuto proměnu nelze jen tak zvrátit: každý člen FOMC má jasný názor na otázku, kterým směrem by se měnová politika měla ubírat, a každý z nich je ochoten v případě potřeby vyslovit nesouhlas.

To znamená, že i radikální jestřáb jmenovaný Trumpem by mohl skončit v menšině a holubičí většina v FOMC by ho setrvale přehlasovávala. Trumpovi se samozřejmě může podařit změnit postupem času složení Rady guvernérů Fedu jmenováním nových guvernérů, jakmile Stanleymu Fischerovi, Lael Brainardové, Danielu K. Tarullovi a Jerome H. Powellovi skončí funkční období. Pokud se však touto cestou vydá, na počínání Fedu bude stále dohlížet trh. A neospravedlní-li nízký růst a nízká inflace rychlé zvyšování úrokových sazeb, pak jestřábí Fed, jenž tyto sazby přesto zvýší, bude tvrdě ztrestán trhem – a potažmo jím bude ztrestán i Trump.

Předčasný a přehnaně silný jestřábí postoj by navíc posílil americký dolar a prudce zvýšil obchodní schodek USA, což by podkopalo Trumpem avizovaný cíl vytvořit pracovní místa a zvýšit příjmy pro volební základnu tvořenou modrými límečky. Pokud Trumpovi záleží na vlastních voličích – nebo pokud se chce přinejmenším vyhnout politickému odporu této skupiny –, pak by měl jmenovat holubičí guvernéry, kteří upřednostní politiku snadno dostupných peněz oslabující dolar. Paradoxní je, že lidé jmenovaní prezidentem Barackem Obamou, například Brainardová s Tarullem, jsou pro Trumpovu agendu ideální.

Pokud se Trump skutečně rozhodne pro více jestřábí přístup k měnové politice, pak to bude mít na dolar nejednoznačný dopad vzhledem k účinkům jeho dalších návrhů. Volnější fiskální politika a přísnější politika měnová by měly dolar posílit, jak tomu bylo během prvního funkčního období někdejšího prezidenta Ronalda Reagana, ovšem bude-li Trump tlačit USA k protekcionismu, pak vyvolá ekonomická a geopolitická rizika, která oslabí dolar a zvýší investiční rizikovost země.

Rovněž Trumpova fiskální politika by postupem času oslabila dolar – po počátečním značném zhodnocení –, neboť podstatně vyšší schodkové výdaje by se financovaly z levných peněz či z emisí dluhopisů, které zvyšují suverénní riziko USA. Čistý dopad všech těchto faktorů na dolar bude plně záviset na tom, nakolik se fiskální politika uvolní a nakolik se zpřísní politika měnová.

Trumpem navrhovaný politický mix by měl také nejednoznačný – a skromný – dopad na růst, pokud prezident jmenuje do Fedu jestřáby. Volnější fiskální politika by prospěla krátkodobému hospodářskému růstu, avšak přísnější měnová politika by tyto zisky vymazala. Stejně tak platí, že chce-li Trump opravdu přerozdělit část příjmů směrem od kapitálu k pracovní síle a od firemních zisků ke mzdám (což je, připusťme, velké „kdyby“), pak by jeho politika mohla podpořit spotřebu; jeho populistická protekcionistická politika by však zároveň podkopala firemní důvěru, a tím i kapitálové výdaje a současně by kvůli vyšší inflaci snížila kupní sílu spotřebitelů.

Akciové trhy budou bezpochyby upřednostňovat Trumpovy návrhy na uvolnění fiskální politiky, deregulaci podnikání i financí a snížení daní. Investoři však budou bedlivě sledovat známky protekcionismu, kopání do Wall Streetu a imigrantů a přehnaně jestřábí měnové politiky. Pouze čas – a trh – ukáže, zda Trump nastolil správnou rovnováhu.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.