Joe Raedle/Getty Images

Proč Trump?

NEW YORK – V posledních týdnech během cest po světě opakovaně dostávám dvě otázky: Je představitelné, že by Donald Trump mohl získat post prezidenta USA? A jak to, že to vůbec se svou kandidaturou dotáhl až sem?

Co se týče první otázky, politické předpovědi jsou sice ještě těžší než ekonomické prognózy, přesto výrazně vyšší šance má Hillary Clintonová. Vyrovnanost zápasu (přinejmenším až donedávna) je ale hádanka: Clintonová je jeden z nejkvalifikovanějších a nejlépe připravených prezidentských kandidátů, jaké doposud Spojené státy měly, kdežto Trump patří k nejméně kvalifikovaným a nejhůře připraveným. Trumpova kampaň navíc přežila jeho chování, které by v minulosti s nadějemi kandidáta skoncovalo.

Proč tedy Američané hrají ruskou ruletu (neboť právě tou je šance i jen jedna ku pěti na Trumpovo vítězství)? Lidé mimo USA by rádi znali odpověď, protože výsledek se dotýká i jich, byť jej nemohou nijak ovlivnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uyIyN3B/cs;