venezuela protestor Ronaldo Schemidt/AFP/Getty Images

Proč Trump přijal venezuelské peníze?

CAMBRIDGE – Nedávná zpráva, že Venezuela darovala přes státní ropnou společnost Petróleos de Venezuela (PDVSA) půl milionu dolarů na prezidentskou inauguraci Donalda Trumpa, není bez ironie. Samozřejmě, Venezuela se opakovaně dostala v prodlení se splátkami dluhu, během posledních dvou set let vícekrát než téměř kterákoli jiná země.

Další platební neschopnosti (byla by už jedenáctá od doby, kdy země získala nezávislost) se despotická socialistická vláda Venezuely nedávno toužila vyhnout tak zoufale, že dala Rusům a Číňanům do zástavy své průmyslové klenoty, včetně rafinerie Citgo působící ve Spojených státech. (Značka Citgo je obzvlášť proslulá v mém domovském Bostonu ve státě Massachusetts, kde se v okolí stadionu Fenway Park, na němž hraje baseballový tým Red Sox, ikonický znak firmy stal památkou.)

Není úplně jasné, proč venezuelský prezident Nicolás Maduro tak zoufale touží předejít neschopnosti splácet zahraniční dluh země, že moří hlady svůj vlastní lid, podobně jako rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu v 80. letech. Při tak drastickém nedostatku potravin a základních léčiv není mnoho pochyb, že bude-li autokrat nakonec sesazen, dojde k děsivě povědomým hororům.

https://prosyn.org/b2eum3ecs