pa3110c.jpg Paul Lachine

Nadějná jihoafrická bitva s AIDS

ERFURT – V boji proti HIV/AIDS byla Jihoafrická republika mnoho let dokonalým příkladem toho, co nedělat. Reakce vlády na epidemii, která ohrožovala samotnou mízu země, byla až donedávna chabá a pošetilá. Stupňující se tlak v posledních dvou desetiletích – ze strany skupin občanské společnosti, sdělovacích prostředků a osvícenějších politiků – však konečně přináší výsledky. Zdá se, že nemoc, která působí hluboké sociální a ekonomické strádání a dramaticky snižuje průměrnou délku života, je již na ústupu.

Nová zpráva OSN však naznačuje, že jihoafrický boj proti tomuto viru zdaleka neskončil. Jihoafrická republika má s HIV větší problém než kterákoliv jiná země na světě – s virem dnes žije přibližně 5,6 milionu občanů, což je více než 10% populace. Každý rok je zaznamenáno přibližně 300 000 nových infekcí a 270 000 úmrtí souvisejících s AIDS. Pacienti s HIV/AIDS jsou navíc náchylní k dalším infekcím: odhadem 70% Jihoafričanů trpících AIDS onemocní také tuberkulózou a očekává se, že totéž během života postihne polovinu pacientů nakažených HIV. A co je ještě horší, virus, který lze během porodu přenést na dítě, bývá diagnostikován u třetiny těhotných žen – tedy u demografické skupiny vysoce náchylné k AIDS.

Zuřivost této nemoci a rychlost, s jakou se šíří, mnoho Jihoafričanů překvapila. Stejně jako v rozvinutých zemích se také zde infekce HIV zpočátku vyskytovala především mezi hemofiliky, sexuálně aktivními homosexuálními muži a uživateli nitrožilních drog. Během 90. let však virus z důvodů, které dosud nebyly plně pochopeny, explozivně přeskočil i na běžnou populaci. Počet nakažených Jihoafričanů (který se rovná počtu obyvatel Dánska) převyšuje počty v sousedním Mosambiku, Lesothu, Botswaně, Namibii, Svazijsku a Zimbabwe dohromady.

https://prosyn.org/zoRNPy1cs