foley1_SouthAgencyGettyImages_journalistcamerawarzone South Agency/Getty Images

Naučme novináře, jak přežít

ROCHESTER, NEW HAMPSHIRE – Když můj syn James Wright Foley pracoval jako nezávislý dopisovatel v Sýrii, unesl ho Islámský stát a v roce 2014 ho po dvou letech umučil. Jimova vražda jen podtrhla mimořádně vysoké riziko, které novináři podstupují, aby mohli informovat o událostech v nebezpečných oblastech – a podtrhla i potřebu ráznějších kroků na jejich ochranu.

V roce 2018 bylo na celém světě zabito 80 novinářů, přičemž více než polovina jich byla zamýšleným a záměrným cílem. K řadě těchto zločinů sice došlo v zónách konfliktu, zejména v Afghánistánu a Sýrii, ale téměř polovina se jich stala v zemích, které žádnou válku nevedou, především v Mexiku, Indii a také ve Spojených státech, kde čtyři novináři přišli o život, když po nich začal vrah střílet přímo ve zpravodajském sále v Annapolisu ve státě Maryland.

Novináři nejsou v bezpečí ani v Evropě. Na Slovensku byl sedmadvacetiletý Ján Kuciak s partnerkou Martinou Kušnírovou zavražděn přímo ve svém bytě, neboť vyšetřoval možné daňové úniky a podvody s účastí vysoce postavených politiků a podnikatelů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/xEwSbzFcs;