Child obesity in India Barcroft/Getty Images

Chybné měření rozvoje

BERMUDA – Nový systém kontroly, který si klade za cíl hodnotit země podle rozvojového pokroku, nám říká jen málo o tom, jak se nám daří v největších výzvách lidstva. Namísto toho to zdůrazňuje nedostatky nekoncentrované rozvojové agendy dneška.

The Year Ahead 2018

The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

Order now

Hlavní nová zpráva, zpracovaná Jeffrey D. Sachsem a vydaná Udržitelnou sítí rozvojových řešení OSN a německým Bertelsmann Stiftung, poskytuje barevné ukazatele, které demonstrují, jak si každá země vede v otázce implementace Udržitelných rozvojových cílů (SDGs) – obrovsky důležité agendy, která nahradila velice efektivní Rozvojové cíle tisíciletí (MDGs) před 18 měsíci. Zelená ukazuje úspěch napříč všemi indikátory cíle; žlutá, oranžová a červená ukazují narůstající odstup od dosažení cíle.

Mohly by se od hodnocení očekávat, že odhalí, jak dobře alokují bohaté země svou rozvojovou pomoc, a jak úspěšně chudší země utrácejí své vlastní finance, aby zajistily, že bude mít více lidí přístup ke vzdělání, zdravotní péči, potravinám a bezpečnějšímu, čistšímu životnímu prostředí – zásadní výzvy této planety.

Index namísto toho ukazuje, že Kambodža – kde žije více než 20% populace s méně než 1,9 dolaru na den – dostává zelenou a poráží tak oranžové Španělsko v SDG 1: “Ukončit chudobu všude a ve všech formách.“ V otázce vládní efektivity zpráva tvrdí, že Itálie je na tom hůře než všechny země kromě Venezuely – mnohem hůře než Burundi, nebo dokonce Sýrie – v hodnocení, které vede Singapur a, překvapivě, Rwanda.

Spojené státy získaly překvapivé množství červených a žlutých, s celkovým umístěním na 42. místě ze 157 zemí celkově. USA vlastně nezískaly ani jednu zelenou za kterýkoliv ze 17 SDGs, a tuto pochybnou čest sdílí pouze s Řeckem, Itálií, Lotyšskem, Španělskem a Tureckem, v rámci zemí OECD. (V kontrastu s tím získal válkou zmítaný Jemen zelenou za “Klimatickou akci“ a “Partnerství pro cíle.“)

Strefovat se do Ameriky je populární a jednoduché. Američtí daňoví poplatníci však dávají téměř čtvrtinu všech peněz, které bohaté země investují na přímou rozvojovou pomoc. Zpráva, která dává světově největšímu dárci nejnižší možné hodnocení za “ Partnerství pro cíle,“ může mít nějaké skryté problémy. (Myanmar, Uzbekistán a Saudská Arábie v této kategorie dostaly všechny zelenou.)

Za zvláštnostmi zprávy je větší problém: dnešní rozvojová agenda se snaží být vším pro všechny. MDGs fungovaly, protože jich bylo početně málo a byly jasně zaměřené. SDGs tvoří neuvěřitelných 169 cílů, což znamená, že zaměření tu není žádné.

USA získala ne až tak hvězdnou žlutou za SDG 3, který pokrývá zdraví blahobyt. Délka života je v USA relativně vysoká a novorozenecké a mateřské hodnoty úmrtnosti jsou relativně nízké. Ukazuje se, že celkové skóre je zde sníženo díky slabé známce za vysoký počet úmrtí při dopravních nehodách. Ale spojování automobilových nehod s novorozeneckou úmrtností a HIV prevalencí pouze zpomaluje globální rozvojovou agendu.

A Austrálie dostala červenou u SDG “Ukončeme hlad,” ne kvůli zásadnímu hladovění nebo nedostatku mikronutrientů, ale protože má příliš vysokou hladinu obezity a její rozsáhlé zemědělství má nižší výnosy.

Obezita a efektivita zemědělství jsou v bohatých zemích jistě zásadní. Ale ve snaze se ujistit se, že jak rozvíjející se, tak rozvinuté země mají své problémy k řešení, ztrácíme ponětí o tom, na čem opravdu záleží: Nějakých 795 milionů lidí na světě nemá dostatek jídla, aby mohli vést zdraví, aktivní život. To je zhruba jeden z devíti lidí na světě. Drtivá většina žije v rozvojových zemích, kde je 12,9% populace podvyživeno.

Vyřešení nedostatku mikronutrientů bylo jedním z 19 konkrétních cílů identifikovaných panelem nositelů Nobelovy ceny za ekonomii, kteří studovali cíle SDG pro Copenhagen Consensus, think tank který řídím, a pojmenovali tak nejefektivnější způsob, jak pomoci lidem, ochránit planetu a zlepšit prosperitu. Cíle, jako je dosažení univerzálního přístupu k antikoncepci a rodinnému plánování, ukončení tuberkulózy do roku 2030, volnější globální obchod, ukončení dotací na fosilní paliva, a ochrana korálových útesů by pomohly životnímu prostředí a zlepšily životy miliardám lidí.

Analýzy ukázaly, že zaměření na top 19 cílů panelu by mělo zhruba čtyřikrát větší efekt z hlediska přínosu v oblasti životních podmínek, než by měla snaha rozdělit finance mezi všech 169 cílů. Vlády se namísto toho dřou s celým počtem SDGs. Jak přiznává SDG index, “zdá se, že země s obtížemi implementují kompletní spektrum“ indikátorů.

Samotné země nyní uplatňují prioritizaci, ve které selhalo OSN. Nemohou najednou dosáhnout všech 169 cílů, proto se soustředí pouze na některé z nich. Rizikem zde je, že jejich výběr nebude odpovídat těm cílům, které mohou učinit nejvíce dobra za každý vynaložený dolar, libru, rupii či peso, nýbrž že půjde o ty cíle, které mají největší mediální přitažlivost, pozornost NGO či korporátní zájmy.

Musíme vrátit rozvojovou agendu k jejím základním tématům a soustředit se na ty oblasti, kde každý utracený dolar může pro lidskost udělat nejvíce. Jedině tak nám může nám systém kontroly pomoci maximalizovat rozvojový pokrok.

http://prosyn.org/W2E3ET9/cs;

Handpicked to read next

 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now