buruma150_MARKRALSTONAFPGettyImages_elpasovigilwomancandle Mark Ralston/AFP/Getty Images

Rasová karta v Americe

LONDÝN – Nedávná masová vražda v texaském El Paso, spáchaná mladým bělochem, který krátce předtím zveřejnil nenávistnou protiimigrantskou filipiku, obrátila pozornost k faktu, že i projevy amerického prezidenta Donalda Trumpa mají blízko k tvrzením o nadřazenosti bílé rasy. Trump setrvale uráží Mexičany, Afroameričany a další lidi jiné barvy pleti. O haitských a afrických imigrantech prohlásil, že přicházejí z „prdelí světa“. A před měsícem vyzval čtyři kongresmanky, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou, Rashidu Tlaibovou, Ayannu Pressleyovou a Ilhan Omarovou, aby se „vrátily“, odkud přišly. Všechny čtyři kongresmanky jsou pochopitelně americkými občankami. A všechny s výjimkou jedné (Omarové) se narodily ve Spojených státech.

Trumpovi republikánští stoupenci popírají, že prezident je rasista. Kdo ví? Ale u svých podporovatelů jednoznačně apeluje na nejtemnější instinkty, které jsou vzteklé, pomstychtivé, bigotní a předpojaté způsobem, jenž nelze označit jinak než jako rasistický. Trump doufá, že podněcováním nenávisti zmobilizuje dost voličů na to, aby si příští rok zajistil opětovné zvolení.

Prezident si dává pozor, aby otevřeně nepodněcoval lidi k páchání násilí. Mnozí násilně založení lidé však mají při jeho slovech pocit, že získali svolení násilí páchat. V tom je Trumpovo počínání nebezpečné a zavrženíhodné a prezident se za ně musí zodpovídat. Zaslouží si být označen za rasistu. Někteří jeho kritikové jdou ještě dál. Tvrdí, že rasová otázka by měla být ve volbách v roce 2020 ústředním tématem. Protože se Trump spoléhá na rozezlené bílé voliče, měla by být kontrastrategie založená na rozmanitosti, antirasismu a vyzdvihování nebělošských osobností.

https://prosyn.org/DymGBFecs