pesticide farmer crops Mohammed Asad/Corbis/Getty Images

Pruitt a hrozba pesticidů

IBADAN, NIGÉRIE – Nová zpráva zveřejněná Organizací spojených národů (OSN) zaujímá k syntetickým pesticidům kontroverzní postoj. Konvenční interpretace je taková, že tyto látky jsou nezbytné pro nasycení stále početnější světové populace, která má do roku 2050 dosáhnout devíti miliard lidí. Autoři zprávy však označují naši závislost na syntetických pesticidech za „krátkodobé řešení, které podkopává právo na dostatečně kvalitní potraviny a zdraví pro současnou i budoucí generace“. Mají pravdu.

Jako vědkyně z Nigérie, jejíž práce se zaměřuje na kontrolu ztrát po sklizni, vidím na vlastní oči, co se stane, když se používání syntetických pesticidů náležitě nereguluje. Velká část světa se přesto dál řídí konvenční interpretací, což má strašlivé důsledky pro veřejné zdraví.

Zdá se, že Spojené státy mají nakročeno k tomu, aby své již tak rozsáhlé využívání pesticidů ještě více rozšířily. Minulý měsíc byl ve funkci ředitele Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) potvrzen bývalý oklahomský ministr spravedlnosti Scott Pruitt. Tento člověk ve své předchozí funkci mnohokrát EPA žaloval a nyní má zjevně v úmyslu seškrtat její rozpočet a zrušit mnoho jejích regulací včetně regulací pesticidů, přestože jsou tyto regulace nezbytné pro zajištění potravinové bezpečnosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/rDoqwaHcs