Ethiopia tea leaves Bartosz Nadyniak/Getty Images

Ponaučení z období pokroku

WASHINGTON – Představte si, že jste přesvědčený internacionalista v bouřlivém období v globální politice a právě se potýkáte s výsledkem amerických prezidentských voleb, jež byly nervy drásajícím způsobem vyrovnané. Vítězem je republikán, který zčásti stavěl kampaň na slibu omezení výdajů v zahraničněpolitické oblasti, oproti demokratovi, který představoval kontinuitu s dosluhující administrativou.

Dál si představte, že nastupující vláda spolupracuje s dalšími zeměmi ve snaze pomoci zachránit 25 milionů životů během příštích 15 let. Až na tuto poslední část naznačený scénář pravděpodobně řadě čtenářů, z nichž nejeden se stále vyrovnává s realitou působení Donalda Trumpa ve funkci prezidenta, připadá velice aktuální. Mnoho lidí se tak ale cítilo už v roce 2001, když Ala Gorea porazil George W. Bush, po mimořádném rozhodnutí Nejvyššího soudu, že ukončí přepočítávání hlasů na Floridě.

Srovnání tehdejší a současné doby mají jistě své meze, ale stojí za pozornost, že i zkraje nového tisíciletí se zdálo, že svět zabředl do chaosu. Mnoho regionů sužovala hospodářská krize a světové lídry provázely politické protesty všude, kde se sešli. Politika vlády Spojených států vůči Střednímu východu byla zřetelně v rozporu s politikou Organizace spojených národů a na vzestupu byl násilný extremizmus.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bC4TT5T/cs;

Handpicked to read next