manchester Ben Stansall/AFP/Getty Images

Světlá budoucnost Manchesteru

MANCHESTER – Jsem Manchestřan. Hrdě se hlásím k britskému Manchesteru, přestože tam trvale nežiji od doby, kdy jsem v 18 letech odešel na univerzitu. Narodil jsem se v Nemocnici sv. Marie nedaleko centra města, vyrůstal jsem na příjemném předměstí v jižním Manchesteru a chodil na běžnou základní školu v blízkém, drsnějším sousedství, než jsem nastoupil na střední školu ve čtvrti Burnage. Osmatřicet let od mé docházky do Burnage zřejmě školu navštěvoval také Salman Abedi, podezřelý z bombového útoku v Manchesterské aréně.

Abediho ohavný čin, jejž si na své konto nárokuje Islámský stát, je patrně horší než strašlivý bombový útok Irské republikánské armády, který před 21 lety zničil části centra města a který podle mnoha lidí sehrál klíčovou úlohu v manchesterském obrození. Tehdy alespoň útočníci vydali 90 minut před výbuchem výstrahu, která přispěla k tomu, že nedošlo k obětem na životech. Abediho barbarský čin naproti tomu zabil nejméně 22 lidí, včetně mnoha dětí.

V posledních letech se výrazně podílím na strategických aspektech ekonomického oživení manchesterské aglomerace. Předsedal jsem ekonomickému poradnímu sboru Rady Velkého Manchesteru a poté jsem působil jako předseda Komise pro růst měst, která prosazovala program „Northern Powerhouse“ (Severní hospodářský motor) usilující o propojení měst britského severu do soudržné ekonomické jednotky. Následně jsem krátce vstoupil do vlády Davida Camerona, abych přispěl k realizaci raných fází Severního hospodářského motoru.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ddgp21B/cs;

Handpicked to read next