malaria treatment Ghana Shaul Schwarz/Getty Images

Globální plán na vymýcení malárie

ABÚ ZABÍ – Na nemoci, jimž lze předcházet, by neměl nikdo umírat. Přesto preventabilní choroby každoročně usmrtí dva miliony dětí, z nichž mnohé jsou příliš chudé a nemohou si dovolit řádnou léčbu. Většinu těchto úmrtí způsobí příčiny, které lze potlačit existujícími léky anebo jimž lze od počátku předejít.

Jenou z těchto chorob je malárie, život ohrožující onemocnění přenášené komáry. Ve strachu z komářího kousnutí žily ještě před necelými sto lety rodiny po celém světě – včetně Severní Ameriky a Evropy. Malárie nejenže brala život dětem a dospělým, ale plodila chudobu a omezený světový hospodářský růst a znemožňovala milionům plně uplatnit svůj potenciál.

Dnes už malarického parazita vyhubilo víc než 30 zemí a nejméně deset dalších je na cestě k jeho vymýcení do roku 2020. Navzdory tomu malárie zůstává hlavní příčinou úmrtí dětí do pěti let v subsaharské Africe, kde každé dvě minuty vezme život jednomu dítěti. Malárie je také finančně nákladná, africké ekonomiky vyjde na zhruba 12 miliard dolarů ročně.

https://prosyn.org/l2GGRVvcs