magna carta T_Marjorie/Flickr

Magna Carta slaví 800 let

PRINCETON – Až někam poletíte z londýnského letiště Heathrow, možná minete zatravněné pole s názvem Runnymede. Tento měsíc tomu bude osm set let, co toto pole nabídlo pestrobarevnou podívanou: bylo poseté stany baronů a rytířů, ale své přístřeší tu měl i anglický král Jan. Jeho stan byl o něco větší a vypadal jako cirkusové šapitó, nad nímž se třepetala královská zástava.

Navzdory okázalému vzhledu tohoto shromáždění v něm musela vládnout napjatá atmosféra. Cílem setkání bylo urovnat konflikt mezi vzbouřenými barony a jejich králem – panovníkem, kterého jeden současník popsal slovy „přetékající špatnými vlastnostmi“.

Janova snaha získat peníze na opětovné dobytí ztracených držav ve Francii vedlo k překročení obvyklé míry daní a poplatků, kterou šlechta přijala od jeho předchůdců. Král se zmocňoval majetku zámožných pánů a obchodníků a někdy i jich samotných a za jejich vydání požadoval tučné platby.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/ASE6Oim/cs;