African farmers Majority World/Getty Images

Zajištění půdních práv v Africe

WASHINGTON, DC – Počátkem tohoto měsíce liberijská prezidentka a nositelka Nobelovy ceny Ellen Johnson Sirleafová varovala, že Afrika bude sužována chudobou a hladomorem do doby, než vlády poskytnou drobným farmářům jistá práva na zemi. Mluvila z vlastní zkušenosti, jak osobní, tak politické.

Sirleafová a její maličká západoafrická země jsou perfektním příkladem daně, jakou si nezajištěná práva na půdu vybírají na jednotlivcích, komunitách a zemích. Spory o vlastnictví země byly v Libérii klíčovým motorem krvavé čtrnáctileté občanské války. A překrývající se nároky nadále podněcují konflikty a komplikují zahraniční investice. Dokonce ani prezidentka není imunní vůči chabým vlastnickým právům na půdu; squatteři obsadili čtyř akrovou parcelu, kterou Sirleafová koupila v roce 1979 a po léta odmítali odejít.

Podobné příběhy lze slyšet napříč kontinentem. Podle Světové banky je 90% africké zemědělské půdy nezdokumentováno. Překrývající se a odporující si systémy na správu půdy jsou normou, stejně jako nedostupné, zastaralé, nekompletní, nepřesné, případně neexistující pozemkové záznamy. Nicméně zatímco dysfunkční systémy pozemkové držby stály africké vlády bez debat miliony zahraničních investic, tak především přímo zasáhly africké farmáře.

Drobní afričtí farmáři – již tak zatížení degradací půdy, klimatickou změnou a konkurencí zdrojů poháněnou rostoucí populací – čelí ještě náročnější byrokratické překážce: nemají papír, který by prokázal, že pozemky, které nazývají domovem, jsou jejich. Nejistota ve schopnosti kontrolovat farmy i v další sezoně omezuje plánování farmářů. Namísto investic do terasovitých polí, výsadby stromů a nákupu kvalitních hnojiv se afričtí farmáři snaží o maximalizaci krátkodobých zisků. To platí především pro farmářky, které čelí ještě dalším změti diskriminačních pozemkových zákonů a zvyků.

Studie ukazují, že neexistuje způsob jak snížit chudobu, zlepšit výživu či dosáhnout dalších klíčových rozvojových cílů, aniž by se posílila pozemková práva, zejména pro ženy. Zajištěné práv na půdu je zkrátka a jednoduše nutná podmínka pro rozvoj.

V Tanzanii vydělávají ženy se zabezpečenými právy třikrát více, než jejich protějšky bez pozemků. V Nepálu je u dětí, jejichž matky mají zajištěná pozemková práva, o 33% větší pravděpodobnost, že budou dobře živeny. A v Zambii, v oblastech kde jsou práva žen na půdu slabá a míra HIV infekce vysoká, je u žen menší pravděpodobnost, že budou investovat do vylepšení sklizní – i když jejich manželé nejsou HIV pozitivní. Tyto ženy předpokládají, že budou přinuceny opustit své pozemky, když ovdoví, a toto očekávání snižuje investice do farmaření, což ovlivňuje sklizně a rodinnou výživu po léta.

The World’s Opinion Page

Help support Project Syndicate’s mission

subscribe now

Vzhledem k tomu, že je zde 400 milionů farmářek, tak zmíněné nálezy napovídají, že vysoké celkové náklady – měřeny ve smyslu produktivity a nerealizovaného ekonomického potenciálu – na nezajištěná práva na pozemky pro ženy.

V Africe jsou známky o nezajištěných pozemkových právech doslova vryty do krajiny. V některých regionech donutilo špatné vedení záznamů a slabé administrativní struktury majitele pozemků zveřejňovat oznámení v jejich polích či na domech a varovat tak případné kupce, že mohou být napáleni a koupit parcely od lidí, kteří nejsou skutečnými majiteli. V mnoha zemích zkrátka neexistuje způsob jak zjistit, komu majetek patří.

Komunity s jasnou právní kontrolou nad pozemky spravují tyto zdroje mnohem pečlivěji než ty nejistým vlastnictvím. To samé by se dalo říci o jednotlivcích. V Ghaně je u farmářů se silnými půdními právy o 39% větší pravděpodobnost, že zasadí stromy. V Etiopii je u farmářů o 60% větší pravděpodobnost, že budou investovat do ochrany proti zemské erozi, pokud mají zajištěná práva na své pozemky.

I když jsou tyto důkazy jasné, takcelosvětově téměř miliarda lidí nadále postrádá zabezpečená pozemková práva na půdu, na kterou spoléhají jako na své živobytí. Jak nedávno demonstrovala kampaň Casada Foundation a Solid Ground (Habitat for Humanity) v rámci nového online průzkumu, tyto nejistoty mají dalekosáhlé následky. Slabá pozemková práva mohou omezovat přístup farmářů k pojištění úrody, mohou ztížit jejich dětem zápis do škol a dokonce mohou přispět k vyššímu počtu sebevražd.

V současné době zvažuje liberijský senát legislativu, která by dramaticky posílala pozemková práva farmářů, včetně farmářek. Mnoho dalších zemí v Africe (především Rwanda a Zambie) a v Asii (včetně Myanmaru a Indie) již udělalo, nebo plánuje udělat, to samé. Tyto snahy by měly být podpořeny, popohnány a zopakovány.

Lidé však nečekají na své lídry a jejich činy. Inovativní technologie již poskytují pro společenství v zemích s neochotnými či neschopnými vládami cestu kupředu. Pokroky v GPS, dronech a cloudových počítačích dali společenstvím schopnost dokumentovat pozemky – s nebo bez oficiální podpory. Dohromady s Cadasta Foundation používají komunity v Nigérii a Indii ruční zařízení ke zmapování pozemků a podporují pozemkové nároky s tvrdými důkazy, čímž umožňují dílčí posilování držby.

Elán Libérie k vedení celokontinentální revize pozemkových práv je vítaný; vůdci jako je Sirleafová zjevně rozumí výzvám, které sebou přináší slabé pozemkové zákony. Strukturální změny však budou nějakou dobu trvat. Při absenci asertivnější vládní intervence to bude na komunitách a jednotlivcích, aby předstihli konvenční snahy a zaplnili prázdná místa na mapě.

http://prosyn.org/tqv8vFv/cs;

Handpicked to read next

 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.