araral1_plus49Construction PhotographyAvalonGetty Images_carbonemissions plus49/Construction Photography/Avalon/Getty Images

Sprawa Podatków od Importu Węgla

SINGAPUR – Opodatkowanie zawartości węgla w imporcie - zgodnie zplanami Unii Europejskiej oraz planami rozważanymi przez administrację prezydenta USA Joe Bidena - może pomóc zahamować rosnący trend w globalnych emisjach gazów cieplarnianych. Decydenci muszą jednak wprowadzić takie opłaty we właściwy sposób.

Skupiając się na emisjach związanych z konsumpcją, a nie tylko na produkcji krajowej, takie podatki byłyby nakierowane na mniej więcej jedną piątą emisji związanych z importem, zwykle wyłączanych z obliczeń wkładów ustalonych na poziomie krajowym w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. Byłyby również na czasie, biorąc pod uwagę rosnącą rozbieżność między emisjami opartymi na konsumpcji i produkcji. Na przykład od 1990 r. emisje oparte na produkcji w USA wzrosłyo 3%, podczas gdy emisje oparte na konsumpcji wzrosły w tym samym okresie o 14%.

Taryfy węglowe nie są protekcjonistycznymi środkami handlowymi; celem jest zmniejszenie zawartości węgla w imporcie. Ale kierunek zmian klimatycznych nie pozostawia miejsca na błędy w polityce redukcji emisji. Powodzenie początkowych kroków UE i USA w celu wprowadzenia granicznych podatków węglowych jest zatem kluczowe, ponieważ środki te będą służyć jako model dla innych. W szczególności decydenci muszą przestrzegać pewnych podstawowych zasad, które powinny rządzić takimi opłatami.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/2QG4Xrqpl