15

Druhý Trump Západu

BRUSEL – Donald Trump během druhé debaty amerických prezidentských kandidátů prohlásil, že by v případě svého zvolení jmenoval zvláštního žalobce, který by prošetřil aktivity Hillary Clintonové. „Byla byste ve vězení,“ sdělil jí Trump.

Jeho hrozba zpolitizování justice se setkala se zaslouženým odporem; tento cynismus se však bohužel neomezuje jen na Spojené státy. Také současná polská vláda vedená stranou Právo a spravedlnost (PiS), která se dostala k moci před necelým rokem, projevuje obdobné autoritářské sklony, když ve snaze dosáhnout svých cílů opovrhuje právními konvencemi.

Lídr PiS Jarosław Kaczyński opakovaně volá po vyšetřování bývalého polského premiéra a současného předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Kaczyński připisuje někdejší Tuskově vládě částečnou zodpovědnost za havárii letadla v ruském Smolensku v dubnu 2010, při níž zahynulo 96 osob včetně Kaczyńského dvojčete, tehdejšího polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Polská vládní delegace cestovala na vzpomínkovou slavnost u příležitosti masakru v Katyni, kde Stalin v roce 1940 nařídil zavraždění 22 000 polských vojenských důstojníků, policistů a příslušníků inteligence a svedl tento zločin na Hitlera. Po skončení studené války vyšla pravda o masakru konečně najevo a oficiálně ji uznal i ruský prezident Boris Jelcin.