Utajované irácké ekologické katastrofy

Od chvíle, kdy padl Saddám Husajn, se v Iráku začaly vynořovat příšerné příběhy. Nedocházelo ovšem pouze k děsivému týrání lidí. Trpělo i irácké životní prostředí.

Na počátku 70. let došlo k závažné katastrofě, během níž na otravu metylrtutí zemřelo podle odhadů deset tisíc lidí a sto tisíc dalších utrpělo vážné a trvalé poškození mozku. Saddámův režim informace o události do velké míry úspěšně tajil.

Potíže začaly na přelomu 60. a 70. let, kdy Irák zažil sérii mizerných sklizní. Vzhledem k tomu, že ,,zelená revoluce" byla na počátku, dovezl Irák z Mexika ,,zázračnou pšenici". Hrozilo, že pokud se osivo neošetří fungicidem, mohlo by během dlouhého zaoceánského převozu plesnivět. Cenově nejvýhodnějším přípravkem se stala metylrtuť, neboť její používání bylo krátce předtím kvůli ekologickým a toxikologickým rizikům zakázáno ve Skandinávii a v několika amerických státech. Světový trh jí byl zaplaven a ceny padaly.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/EOQuBGw/cs;