coins on weigh scale William Voon/EyeEm/Getty Images

Mohou být investice příliš efektivní?

CAMBRIDGE – Když Charles Darwin nastoupil v roce 1831 na loď Beagle, aby na její palubě absolvoval pětiletou průzkumnou expedici, orientovala se plavidla pomocí chronometrů, které ukazovaly přesný čas v referenčním bodě. Když se pak tento čas porovnal s místním slunečním polednem, dala se z rozdílu stanovit aktuální zeměpisná délka. Aby byla zajištěna přesnost – měření času totiž bylo ovlivněno pohybem vln –, potřebovala loď nejméně tři chronometry. Na lodi Beagle jich bylo 22.

Stejně jako cestovatelé v devatenáctém století si také novodobí konstruktéři cení redundantnost v podobě záložních a bezpečnostních mechanismů (většina by jich považovala za dostatečné standardní dvojí jištění). Ekonomové však dávají přednost efektivitě před redundantností – nicméně tento přístup má navzdory zjevným výhodám i své nedostatky.

Samozřejmě by bylo zjednodušujícím zlehčováním tvrdit, že pohled ekonoma opovrhuje záložními mechanismy u klíčových systémů. Pokud však jde o investiční rozhodování, ekonomové se zaměřují na nejefektivnější využívání zdrojů, jak dokládá analýza nákladů a přínosů.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/TMP8ZMncs