TB Rat

Naděje pro globální zdraví v roce 2017

HONGKONG – Při zpětném ohlédnutí za rokem 2016 se zdá, že není mnoho co slavit. Pokud jde o globální zdraví samotné, jako by byl loňský rok jednou velkou nepolevující tragédií. Vedle zpráv o bombardování nemocnic v konfliktních zónách se jako sílící hrozba objevil i virus zika. Kromě toho zde bylo rozšíření mikrobů rezistentních na antibiotika neboli „superbakterií“, pokračující nástup žluté zimnice nebo opětovný výskyt obrny v Nigérii, která byla předtím vyhlášena za stát bez obrny. Naděje na vakcínu proti respiračnímu syncytiálnímu viru pohasly. A v Evropě se zvýšil počet úmrtí spojených s nadměrnou konzumací alkoholu.

Mezi všemi těmito špatnými zprávami je však pohřbeno i několik inspirativních událostí, k nimž loni v oblasti globálního zdraví došlo.

První událost se odehrála v Tanzanii a Mosambiku, kde se podařilo zapojit africké krysy obrovské, které belgická nevládní organizace APOPO dříve cvičila k detekci nášlapných min, do pomoci v boji proti tuberkulóze. Krysy procházejí důkladným výcvikovým procesem, v jehož rámci se seznamují s různými stimuly, ukazuje se jim, jak mají reagovat na lidi, a učí se detekovat TBC ve vzorcích sputa (hlenu vykašlávaného z dolních cest dýchacích). Krysy dokážou TBC detekovat s téměř stoprocentní přesností, avšak nedokážou rozlišovat mezi běžnými a rezistentními kmeny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DllWhiv/cs;