Germany economy Joern Pollex/Getty Images

Umění přebytku

BERLÍN – Setrvale vysoký přebytek běžného účtu Německa možná nebude figurovat v oficiální agendě summitu skupiny G20, který se tento týden koná v Hamburku, ale bezpochyby vyvolá třenice mezi zúčastněnými lídry. Přebytek, jenž je už dlouho jablkem sváru pro mnoho obchodních partnerů Německa, totiž loni dosáhl nového maxima ve výši 8,3% nominálního HDP, přičemž nejvyšší podíl představuje přebytek vůči Spojeným státům.

Německé ekonomice by jistě mohly prospět změny, které by přebytek běžného účtu snížily. Takové úpravy však dávají smysl pouze v případě, že za nimi budou stát racionální důvody – a také lídři, kteří uznávají vzájemnou přínosnost mezinárodního obchodu, umožní rozložení ekonomických změn do delšího časového období a odmítnou iluzi, že ekonomika se podobá velké firmě.

Mezinárodní obchod není hrou s nulovým součtem. Schodek běžného účtu není jednoznačným ukazatelem „špatného obchodu“ a přebytek není nutně důvodem k oslavám. Spíše jde o výsledek bezpočtu soukromých dohod, od nichž zúčastněné strany očekávají nějaký přínos.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/EuF8coU/cs;