krauss56_Clemens Bilan - PoolGetty Images_baerbockscholz Clemens Bilan/Pool/Getty Images

Pożegnanie z Niemieckim Status Quo

STANFORD – Dobre wyniki Zielonych w wyborach federalnych w Niemczech – choć nie tak dobre, jak oczekiwano zaledwie kilka tygodni temu – daje nadzieję, że kraj ten w końcu zacznie zmierzać w bardziej obiecującym kierunku. Może to oznaczać odejście od autorytarnego stanowiska ustępującej kanclerz Angeli Merkel, w szczególności jej poparcia dla gazociągu Nord Stream 2 między Niemcami a Rosją oraz jej orędownictwa za umową inwestycyjną UE z Chinami (która została zablokowana przez Europejski Parlament).

W przeciwieństwie do partii Angelii Merkel Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) oraz Partii Socjaldemokratycznej (SPD) – które od czasu objęcia urzędu kanclerskiego przez Gerharda Schrödera (1998-2005) wykazują prorosyjskie trendy – Zieloni opowiadają się za ostrzejszą polityką zarówno wobec Rosji, jak i Chin. Co więcej, są teraz w stanie utrzymać w ryzach dotychczasowe nastawienie SPD wobec Rosji, ponieważ mogliby ich dołączyć do swojego kandydata na kanclerza, Olafa Scholza, w nowej koalicji rządzącej, gdzie CDU przeszłoby do opozycji.

Podczas końcowej debaty telewizyjnej w kampanii wyborczej Scholz i Annalena Baerbock z Zielonych opowiedzieli się za takim właśnie układem. Chociaż tworzenie nowego rządu może być procesem powolnym i możliwe są liczne kombinacje i układy, to Zieloni są gotowi odegrać kluczową rolę w prawie wszystkich scenariuszach. To oni są wspólnym mianownikiem z czego zdaje sobie sprawę rosyjski prezydent Władimir Putin i zdaniem wielu Niemców działał zakulisowo, starając się minimalizować wyborczy sukces Zielonych.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/NxDby3Fpl