Woman sustainable farming Bangladesh Barcroft Media

Soukromý sektor a SDGs

WASHINGTON, DC – Dosažení ambiciózních a globálních Udržitelných rozvojových cílů (SDGs) – které zahrnují ukončení chudoby, zlepšení globálního zdraví, zajištění všeobecného vzdělání a zmírnění klimatické změny, to vše do roku 2030 – bude stát spoustu peněz. Celková suma bude mnohem větší, než kolik si mohou vlády dovolit a vzniklá mezera nemůže být pokryta z oficiální rozvojové pomoci, která nyní činí 132 miliard dolarů ročně. Soukromý sektor bude nepostradatelný, stejně jako zmodernizované finanční trhy.

Až donedávna měly mezinárodní organizace a vlády relativně jasně definované role v mezinárodním rozvoji a agendě udržitelnosti, zatímco na účast soukromého sektoru v tomto procesu se mnohdy dívalo optikou jeho přispění k ekonomickému růstu, tvorbě zaměstnání a výnosům z daní. To se musí změnit a soukromý sektor musí v rozvojové agendě zaujmout širší a více integrovanou roli.

Soukromý sektor se může stát finančním odborníkem, kdy přesune biliony dolarů kapitálu do rozvojových ekonomik. A může hrát podstatnou roli jako “realizovatel“, kdy převede zisky v udržitelný ekonomický růst, sociální začlenění a ochranu životního prostředí. Principy, které tato opatření podchycují, jsou ukotveny v SDG cíli 12.6, který nabádá “firmy, zejména velké a nadnárodní korporace, aby přijaly udržitelné postupy a integrovaly informace o udržitelnosti do svých pravidelných zpráv.”

https://prosyn.org/hcJi440cs