borrell11_rterraUniversal Images Group via Getty Images_arctic melt rterraUniversal Images Group via Getty Images

Vize EU pro Arktidu

Brusel — Arktická oblast se rychle mění v důsledku globálního oteplování, stupňujícího se boje o zdroje a geopolitické rivality. Pokud jde o budoucnost tohoto regionu, Evropská unie má zájem smysluplně přispět k jeho zachování, ale také podpořit jeho rozvoj. Naším záměrem je v této oblasti působit aktivněji prostřednictvím klimatických opatření, mezinárodní spolupráce a opatření udržitelného hospodářského rozvoje, přičemž primárním naším cílem je zaměřovat se na problémy obyvatel.

Zelená dohoda pro Evropu učiní z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent a náš právně ukotvený závazek snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % představuje globální referenční měřítko. Zelená dohoda a nový přístup EU k podpoře udržitelné modré ekonomiky jsou středobodem strategie Unie pro Arktidu. Mezi naše hlavní návrhy patří apel na to, aby ropa, zemní plyn a uhlí zůstaly v zemi, a to i v arktických oblastech, a zřízení stálé přítomnosti EU v Grónsku.

Tento úkol nemůže být naléhavějším. Změnu klimatu má na zřeteli každý, ale v Arktidě k ní dochází dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Některé části pobřeží tohoto regionu se brzy stanou oblastí bez ledu během léta, ale následně i během zimy. Tání ledu a permafrostu uvolňuje velké množství metanu, urychluje globální oteplování a současně stoupající hladina moře v narůstající míře ohrožuje pobřežní komunity po celém světě. Zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu ze srpna 2021 zdůraznila, že základní příčinou tohoto vývoje je lidská činnost.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/Wp8DZJVcs