Tři hrozby pro globální zdraví

SAN FRANCISCO – Tragická epidemie eboly v západní Africe podtrhla nutnost posílit zdravotnické systémy na státní i globální úrovni. Ačkoliv však ebola zaměřila pozornost světa na systémové nedostatky, cílem musí být boj s trvalými epidemiemi, které v tichosti způsobují utrpení a smrt populací všude na světě.

Ebola bezpochyby vyvolává strašlivá muka. Není to však první – ani nejničivější – pandemie, které kdy svět čelil. Ve skutečnosti jsou nejsmrtelnější nemocí, jakou lidstvo poznalo, pravé neštovice; než Edward Jenner vyvinul v roce 1796 vakcínu, byla to hlavní příčina úmrtí v Evropě. A až do svého vymýcení v roce 1980 zabila tato nemoc odhadem 300-500 milionů lidí.

Dýmějový mor si ve 14. století vyžádal životy 75-100 milionů lidí – více než poloviny evropské populace. Téměř 75 milionů osob neboli 3-5% světové populace zase zemřelo během několika měsíců v roce 1918, kdy vypukla chřipková pandemie – byl to více než dvojnásobek počtu lidí padlých v první světové válce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aa5vRHC/cs;