fighting ebola Marcus Dipaola/ZumaPress

Umírat k životu Dying to Live

FREETOWN, SIERRA LEONE – Byl jsem mladým lékařem na pohotovosti v dětské nemocnici Ola During v Sierra Leone, když mi poradili, abych řekl matce dítěte s těžkou malárií do očí bijící lež. Její dcera Mariama potřebovala pro záchranu života krevní transfuzi. Její matka ale neměla peníze na screeningové testy a na kompenzaci pro dárce. Viděl jsem zemřít mnoho dětí v momentech, kdy jejich rodiče zběsile sháněli potřebné finance.

Byl jsem odhodlán zachránit Mariamin život a tak jsem její matce řekl, ať jde domů a oznámí úmrtí své dcery. Věděl jsem, že to probudí soucit příbuzných, kteří složí dohromady své mizerné zdroje, aby zajistili řádný pohřeb. Matka souhlasila, a když se o šest hodin později vrátila, položila na stůl dost peněz na pokrytí potřebné péče pro Mariamu: krevní transfuzi a léky na malárii a zamoření červy. O pár dní později jsem stále slabou, ale zotavující se čtyřletou holčičku propustil z nemocnice.

Třebaže Mariamina nemoc její příbuzné k akci nepřiměla, její smrt ano. To samé se stalo v mnohem větším měřítku při epidemii eboly v západní Africe.

https://prosyn.org/fSG1iR3cs