boggio1_ PIKONGAFPGetty Images_malaria indonesia Pikong/AFP/Getty Images

Jak přestat prohrávat v boji proti malárii

SMITHFIELD, RHODE ISLAND/HANOJ – V oblasti boje proti infekčním onemocněním nelze pokrok měřit podle dostupnosti zdrojů; nejdůležitějším měřítkem je počet zachráněných životů. Podle tohoto kritéria stojí svět v boji proti malárii na pokraji prohry.

Po letech působivých pokroků uvízl globální boj s touto nemocí přenášenou komáry na mrtvém bodě. Podle nejnovější zprávy o malárii, kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace, bylo v roce 2017 hlášeno 219 milionů případů, což je oproti předešlému roku vzestup o tři miliony. Celkový roční počet úmrtí navíc sice zůstal na úrovni zhruba 435 000 osob, avšak v některých regionech se pokles změnil v růst.

Ještě více alarmující je skutečnost, že počet úmrtí by se mohl vyšplhat mnohem výš. Údaje Konsorcia pro zdravotnickou akci – neziskové skupiny, jejímž cílem je eliminace nevyléčitelné malárie v jihovýchodní Asii – ukazují na vysoké riziko rozšíření rezistentní malárie z Asie do subsaharské Afriky, což je region nejhůře postižený malárií. Tato obava má historický precedens. Koncem 50. let se v Kambodži objevila rezistence na antimalarikum chlorochin a během 80. let se rozšířila do Afriky (a napříč ní), což mělo za následek dvojnásobné až šestinásobné zvýšení mortality související s malárií. Bez urgentních a koordinovaných intervencí by k tomu mohlo dojít znovu, ale tentokrát mnohem rychleji.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/mGWAmvScs