boggio1_ PIKONGAFPGetty Images_malaria indonesia Pikong/AFP/Getty Images

Jak přestat prohrávat v boji proti malárii

SMITHFIELD, RHODE ISLAND/HANOJ – V oblasti boje proti infekčním onemocněním nelze pokrok měřit podle dostupnosti zdrojů; nejdůležitějším měřítkem je počet zachráněných životů. Podle tohoto kritéria stojí svět v boji proti malárii na pokraji prohry.

Po letech působivých pokroků uvízl globální boj s touto nemocí přenášenou komáry na mrtvém bodě. Podle nejnovější zprávy o malárii, kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace, bylo v roce 2017 hlášeno 219 milionů případů, což je oproti předešlému roku vzestup o tři miliony. Celkový roční počet úmrtí navíc sice zůstal na úrovni zhruba 435 000 osob, avšak v některých regionech se pokles změnil v růst.

Ještě více alarmující je skutečnost, že počet úmrtí by se mohl vyšplhat mnohem výš. Údaje Konsorcia pro zdravotnickou akci – neziskové skupiny, jejímž cílem je eliminace nevyléčitelné malárie v jihovýchodní Asii – ukazují na vysoké riziko rozšíření rezistentní malárie z Asie do subsaharské Afriky, což je region nejhůře postižený malárií. Tato obava má historický precedens. Koncem 50. let se v Kambodži objevila rezistence na antimalarikum chlorochin a během 80. let se rozšířila do Afriky (a napříč ní), což mělo za následek dvojnásobné až šestinásobné zvýšení mortality související s malárií. Bez urgentních a koordinovaných intervencí by k tomu mohlo dojít znovu, ale tentokrát mnohem rychleji.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/mGWAmvScs