21

Trumpovo zkrotnutí

NEW YORK – Americké prezidentské volby nečekaně vyhrál Donald Trump a je otevřenou otázkou, zda bude vládnout v souladu s radikálním populismem své předvolební kampaně, nebo zda zaujme pragmatický centristický přístup.

Bude-li Trump vládnout v souladu s kampaní, která ho vynesla do funkce, pak můžeme ve Spojených státech i po celém světě očekávat paniku na trzích a také potenciálně značné hospodářské škody. Existuje však dobrý důvod předpokládat, že Trump povládne úplně jinak.

Radikálně populistický Trump by odpískal Transpacifické partnerství (TPP), zavrhl Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a zavedl vysoká cla na dovoz z Číny. Kromě toho by vybudoval slíbenou pohraniční zeď mezi USA a Mexikem, omezil víza typu H1B pro kvalifikované pracovníky potřebné v technologickém sektoru a zcela zrušil Zákon o dostupné péči (Obamacare), čímž by miliony lidí zůstaly bez zdravotního pojištění.

Celkově by radikální Trump notně zvýšil americký rozpočtový schodek. Výrazně by snížil daně z příjmu u firem a bohatých jednotlivců. Rozšířil by sice daňovou základnu, zvýšil daň z odměny za zhodnocení kapitálu a podněcoval firmy k repatriaci zahraničních zisků, avšak jeho plán by přesto nebyl příjmově neutrální. Zvedl by vojenské výdaje i výdaje v některých oblastech veřejného sektoru, jako je infrastruktura, a jeho daňové škrty pro bohaté by snížily vládní příjmy o 9 bilionů dolarů za deset let.