China's solar energy panel Kevin Frayer/Getty Images

Čínská revoluce v obnovitelné energii

PEKING – Na počátku roku 2017 oznámila Čína, že do roku 2020 investuje 360 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie, a také plány na výstavbu 85 uhelných elektráren. V březnu oznámily čínské autority, že země již přesahovala oficiální cíle pro energetickou efektivitu, uhlíkatou intensitu a podíl na zdrojích čisté energie. A právě minulý měsíc přišel čínský regulační úřad pro energetiku – Národní energetická správa – s novými opatřeními ke snížení závislosti země na uhlí.

Jsou to pouze poslední indikátory, že Čína je uprostřed energetické transformace, která je poháněna technologickou změnou a klesající cenou obnovitelných zdrojů. Čína však neinvestuje pouze do obnovitelných zdrojů a postupně nevyřazuje uhlí. Odpovídá také za rostoucí podíl globální energetické poptávky, čímž je míněno, že pokračující změna její ekonomiky směrem k růstu zaměřenému na služby a spotřebu bude přetvářet energetický sektor celosvětově.

Současně snižují globální spotřebu zdrojů různí další aktéři, včetně vyšší energetické efektivity v rezidenčních, industriálních a komerčních budovách, a nižší poptávce po energii v dopravě a to díky proliferaci autonomních vozidel a sdílení jízd.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ZdN6n0ics