zhang40_Wang ChunVCG via Getty Images_chineseworkersshippingboat Wang Chun/VCG via Getty Images

Jak může Čína dosáhnout cíle ke stoletému výročí

ŠANGHAJ – Čínský prezident Si Ťin-pching předloni deklaroval, že až Čínská lidová republika oslaví v roce 2049 stoleté výročí své existence, měla by být „velkou moderní socialistickou zemí“ s rozvinutou ekonomikou. Aby Čína tohoto ambiciózního cíle dosáhla, bude muset zajistit ještě dalších třicet let robustní hospodářské výkonnosti a inkluzivního rozvoje. Otázka zní jak.

První krok k zodpovězení této otázky vede přes pochopení, co bylo hnacím motorem dosavadních čínských úspěchů. Seznam je působivý: tři desítky let s dvouciferným růstem HDP, prudký vzestup míry urbanizace z 18% v roce 1978 na 57% v roce 2016 a rychle mizející chudoba – podle čínských standardů z 250 milionů lidí v roce 1978 na 50 milionů v roce 2016. Při tomto tempu Čína během příštího roku chudobu zcela eliminuje.

Lidová republika však neprosperovala od začátku. Právě naopak: Maův vysoce dogmatický a centralizovaný přístup ztělesněný v katastrofální politice Velkého skoku vpřed a ve fanatické kulturní revoluci nejen zabránil zemi v technologickém pokroku, ale dotlačil ji na pokraj kolapsu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/fWHmpyrcs