buruma167_Drew AngererGetty Images_trump netanyahu Drew Angerer/Getty Images

Kdo stále miluje Trumpa?

NEW YORK – Kdo kromě 74 milionů voličů ve Spojených státech stále schvaluje počínání prezidenta Donalda Trumpa? Většina Evropanů má velkou radost, že mu vidí záda. Trump však byl a je populární u řady pravicových autoritářů a demagogů i u mnoha jejich stoupenců. Jeho obdiv k autokratům, opovržení imigranty, rasovými menšinami a muslimy (s výjimkou hrstky saúdských princů) i jeho pohrdání liberálními demokratickými normami daly nový impulz autoritářským vládám v Maďarsku, Polsku, Brazílii, Indii a na Filipínách. A že si váží ruského prezidenta Vladimira Putina, o tom se nikdy nedalo pochybovat.

Trumpova volební porážka je pro globální populistickou pravici neúspěchem. Mnozí její lídři sice Trumpa přežijí, ale šířící se antiliberální hnutí by bylo pravděpodobně ještě silnější, kdyby v Bílém domě seděl jeho vítězný protagonista.

Trump nacházel podporu také u většiny obyvatel dvou demokratických zemí, Izraele a Tchaj-wanu, kde ho pokládali za nejsilnějšího nepřítele svých nepřátel, totiž Íránu a Čínské lidové republiky.

https://prosyn.org/4EKSnYqcs