e221ed0346f86f380e8e631e_tb0630c.jpg

Když je prevence lepší než humanitární akce

PRINCETON – Když v březnu zasáhly Japonsko zemětřesení a cunami, pobýval Brian Tucker v indonéském Padangu. Navrhoval tam s kolegou projekt, který by mohl zachránit tisíce životů, pokud – nebo spíš až – znovu zasáhne cunami podobné tomu, jež v roce 1797 vzešlo z Indického oceánu přibližně 1000 kilometrů jihovýchodně od místa, kde se v roce 2004 vytvořila další ničivá vlna. Tucker je zakladatelem a prezidentem neziskové organizace GeoHazards International, jejímž cílem je snížit počet obětí a rozsah utrpení v důsledku zemětřesení v nejzranitelnějších komunitách světa.

Jednou z takových komunit je i Padang. Nedaleko na severozápad odtud, v Banda Acehu, si cunami v roce 2004 vyžádalo 160 000 životů. Tektonický zlom, který tuto vlnu vyvolal, podle geologů s největší pravděpodobností příště praskne o něco jižněji, takže nízko položeným pobřežním městům, jako je právě Padang s 900 000 obyvateli, hrozí v následujících 30 letech vysoké riziko velkého zemětřesení a cunami.

V Banda Acehu zabilo cunami více než polovinu obyvatel města. V Padangu by si podle odhadu ředitele tamního úřadu pro řízení katastrof mohla podobná přílivová vlna vyžádat přes 400 000 obětí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/xtjfPw4cs