goldin7_Pratik ChorgeHindustan Times via Getty Images_slum Pratik Chorge/Hindustan Times via Getty Images

Miasto w Czasie Pandemii COVID

LONDYN – Żadne miasto nie uniknęło śmiertelnego rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednak wirus miał bardzo nierównomierny wpływ na różne grupy ludzi, nawet mieszkających w tym samym mieście. Kiedy Nowy Jork był globalnym epicentrum pandemii, wskaźnik infekcji w centrum Manhattanu wynosił około 925 na 100 000, w porównaniu z 4 125 na 100 000 w dzielnicy Queens. Przyczyna jest prosta: najbogatsimieszkańcy Nowego Jorku mają dostęp do różnorodnych usług zdrowotnych i mogą pracować zdalnie w przestronnych, wielopiętrowych budynkach.

Jak w każdym dużym mieście kod pocztowy głęboko kształtuje przeznaczenie. Manhattan i Queens dzieli mniej niż 25 minut metrem, ale różnica między nimi w średnimrocznymdochodzie to oszałamiająca kwota 78 000 USD, a różnica w oczekiwanejdługościżycia między dzielnicami miasta może sięgać nawet dziesięciu lat. Podobne nierówności w dochodach, zdrowiu, edukacji i praktycznie we wszystkich innych miernikach dobrobytu utrzymują się w większości metropolii na całym świecie. COVID-19 jeszcze bardziej pogłębi te różnice.

Na całym świecie to nie gęsto zaludnione miasta, ale przeludnione, zmarginalizowane dzielnice walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19. Czynniki społeczno-ekonomiczne, a nie geografia fizyczna, są kluczowymwyznacznikiem ryzyka zakażenia, zwłaszcza na obszarach zabudowanych krajówrozwijającychsię. Szacuje się, że ponadpołowa z siedmiu milionów mieszkańców slumsów Bombaju ma już COVID-19. A w Afryce Południowej, gdzie pięć milionów gospodarstw domowych nie ma lodówki, zaledwie 46% ma dostęp do spłukiwanej toalety w swoich domach, a jednatrzecia korzysta z toalet z innymi rodzinami - nic dziwnego, że liczba nowych infekcji wzrosła pomimo drastycznych zakazów wyjścia.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/vU5A0OCpl