Foreign aid cuts Noorullah Shirzada/Getty Images

Trumpovo neetické seškrtávání pomoci

PRINCETON – Když se Američanů zeptáte, jaké procento amerických vládních výdajů jde na zahraniční pomoc, mediánní odpověď je 25 %. Správná odpověď je přitom 1 %. Není tedy divu, že když prezident Donald Trump zdůvodňuje osekání pomoci tím, že ji musí posílit jiné země, protože neplatí svůj spravedlivý díl, mnoho lidí mu věří.

Pravda je taková, že svůj spravedlivý díl neplatí Spojené státy. Je to už dávno, co Organizace spojených národů vyzvala bohaté země ke zvýšení zahraniční pomoci na 0,7 % jejich hrubého národního důchodu (což je samozřejmě něco úplně jiného než vládní výdaje). V roce 2016 této úrovně podle údajů OECD dosáhly Spojené arabské emiráty, Norsko, Lucembursko, Švédsko, Dánsko, Turecko, Velká Británie a Německo. Naproti tomu oficiální americká pomoc dosáhla jen 0,18 % hrubého národního důchodu čili 18 centů na každých vydělaných 100 dolarů.

V absolutních číslech USA stále na zahraniční pomoc vydaly víc než kterákoli ze zemí, jež splnily cíl. Německo však navzdory tomu, že velikost jeho ekonomiky je oproti USA méně než čtvrtinová, zaostalo jen o necelých 9 miliard dolarů. Jestliže budou Trumpem navržené škrty zavedeny a zároveň Německo své výdaje na pomoc zachová, USA už nebudou největším dárcem ani v absolutních číslech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8fdUKm8/cs;