17

Co Trumpovo vítězství znamená pro východní Evropu

VARŠAVA – Vláda ekonomického liberalismu na Západě vede k zániku politického liberalismu. Rostoucí počet klíčových zemí nezažívá volby, ale plebiscity o liberální demokracii – plebiscity, v nichž rozhodují hlasy těch, kdo na liberální demokracii prodělali. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem je ve Spojených státech trestem pro establishment, který přehlížel požadavky protestů Occupy Wall Street v roce 2011.

Další výzvou establishmentu bude nepodlehnout v Itálii, kde by ústavní referendum mohlo 4. prosince zpečetit osud italského premiéra Mattea Renziho. Toto hlasování bude předehrou jarních prezidentských voleb ve Francii, v nichž by vítězství krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové téměř určitě přivodilo definitivní zhroucení Evropské unie, ne-li celého geopolitického Západu.

Ať už tato dvě hlasování dopadnou jakkoli, brexit a Trump dokládají, že liberální demokracie přestala být kánonem západní politiky. A to má dalekosáhlé důsledky. Jak teď mohou k liberální demokracii dospět „kolísavé státy“ jako Polsko, když se vztažný bod Západu vytrácí? Zhoršení politických poměrů na Západě nikdy Východní Evropě neprospělo.

Trump není jen mrzuté dítě hrající si s jadernými zápalkami; je také nebezpečně ctižádostivý a jeho zahraničněpolitické návrhy by mohly rozdrobit stěžejní spojenectví a destabilizovat mezinárodní řád. Nikdo – ani samotný Trump – samozřejmě neví, jestli sliby vyhlášené během kampaně splní. Ale právě o to jde: nepředvídatelné vlády globální geopolitice škodí. Pro Polsko a další východoevropské země, jejichž nezávislost a demokracie se opírají o současné globální status quo, to může být otázka života a smrti.