7

Hra s ekonomickými sirkami

PRINCETON – Loni touto dobou ohlásil Mezinárodní měnový fond, že globální růst HDP dosáhl v roce 2015 neuspokojivých 3,1%, a slíbil, že v letech 2016 a 2017 se růst zvýší. Toto očekávání však bylo nereálné, jak jsem už tehdy vysvětloval. A skutečně: odhaduje se, že v roce 2016 globální HDP opět vzrostl pouze o 3,1%, přičemž růst světového obchodu podstatně zpomalil, z 2,7% na bezkrevných 1,9%. Tato čísla dokládají, že světová ekonomika má potíže.

Přesto MMF opět předpovídá, že globální růst HDP se v nadcházejících dvou letech podstatně zvýší a růst světového obchodu se zdvojnásobí. MMF připisuje velkou část tohoto očekávaného zlepšení situace globální ekonomiky zejména v roce 2017 silnějšímu růstu HDP ve Spojených státech. Jeho optimismus ve vztahu k americké ekonomice je založený na pozitivních ukazatelích podnikatelské a spotřebitelské důvěry a rostoucích cenách akcií v očekávání fiskálního stimulu a deregulace.

Tento zápal ovšem přehlíží hlubší rozvrat, který v současnosti probíhá. Jakmile administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začne rušit obchodní dohody, zbrzdí hospodářský růst – a ten dostane ještě větší ránu ve chvíli, kdy USA začnou ničit normy a instituce, které řídí chování trhů. Ještě horší je, že Trump bude měnit pravidla hry v době, kdy je globální ekonomika už tak křehká, Čína se potýká s ošklivě nafouknutou bublinou ve svém finančním sektoru a Evropa spí za řídicím pultem zpomaleného vykolejeného vlaku v podobě italského bankovního sektoru.

Jistě, mezinárodní obchodní dohody podporované mocnými zájmy pronikají stále hlouběji. Jak poznamenal vermontský senátor a uchazeč o nominaci Demokratické strany v loňských prezidentských volbách Bernie Sanders, když se vyjadřoval proti takzvanému Transpacifickému partnerství (TPP) mezi 12 různými zeměmi, podobné úmluvy mají tendenci chránit hlavně zájmy velkých nadnárodních korporací. Ekonom Harvardovy univerzity Dani Rodrik tento názor sdílí a ostře kritizuje některé své kolegy-ekonomy za to, že podporují „propagandu“, která podobné pakty vykresluje jako „dohody o volném obchodu“. Z těchto úmluv má prospěch jen hrstka vyvolených, kdežto živobytí ekonomicky zranitelných lidí jimi trpí.