0

Atmosféra velezrady

KODAŇ – Diskuse o globálním oteplování poznamenává sílící touha vymýtit „nečisté“ uvažování, a to až do té míry, že to vede ke zpochybňování hodnoty demokratické debaty. Utnout diskusi ale znamená jedině to, že veřejná politika ztratí soudnost.

Vědecký poradce Ala Gorea a význačný klimatolog Jim Hansen v březnu prohlásil, že co se týče řešení globálního oteplování, „demokratický proces nefunguje“. Přestože věda doložila, že CO2 z fosilních paliv ohřívá planetu, politici se zdráhají uposlechnout jeho rady a přestat stavět uhelné elektrárny.

Hansen prohlašuje, že „první krok, který by lidé měli podniknout, je využít demokratického procesu. Jenže lidi, včetně mě, frustruje, že demokratické angažmá se týká voleb, ale od politických vůdců se pak nadějeme jen lakování nazeleno.“ Přestože nám neříká, jaký je druhý nebo třetí krok, objevil se před britským soudem, aby obhajoval šest aktivistů, kteří poškodili uhelnou elektrárnu. Tvrdí, že potřebujeme, aby se „víc lidí poutalo řetězy k uhelným elektrárnám“, a tento úsudek po něm opakuje i Gore.

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman jde ještě dál. Po těsném schválení zákona ke změně klimatu, který ve Spojených státech předložili poslanci Waxman a Markey, Krugman řekl, že neexistoval jediný oprávněný důvod hlasovat proti. Prakticky všechny poslance Sněmovny reprezentantů USA, kteří hlasovali proti, označil za „klimatické popírače“, kteří páchají „velezradu proti planetě“.