ab67030446f86f380e5b2520_jo4336c.jpg

Tygří matky, nebo sloní matky?

MELBOURNE – Jednou před mnoha lety jsme s manželkou kamsi jeli a na zadním sedadle auta seděly tři naše malé dcery. Jedna z nich se zničehonic zeptala: „Byli byste radši, kdybysme byly chytré, nebo kdybysme byly šťastné?“

Na tento okamžik jsem si vzpomněl minulý měsíc, když jsem v deníku Wall Street Journal četl článek Amy Chuaové s názvem „Proč jsou čínské matky lepší“. Na serveru wsj.com se pod tímto článkem objevilo více než 4000 názorů a na Facebooku přes 100 000. Článek měl propagovat knihu stejné autorky s názvem Bojová píseň tygří matky, která se okamžitě stala bestsellerem.

Chuaová zastává názor, že čínské děti mají sklon být oproti malým Američanům úspěšnější, protože mají „tygří matky“, zatímco západní matky jsou kočky nebo ještě něco horšího. Dcery Amy Chuaové Sophia a Louise se nikdy nesměly dívat na televizi, hrát počítačové hry, spát u kamarádky nebo hrát školní divadlo. Každý den musely celé hodiny cvičit na klavír nebo na housle. Očekávalo se od nich, že budou nejlepší ve třídě ve všech předmětech s výjimkou tělocviku a dramatické výchovy.

https://prosyn.org/GBHyZBlcs