Rostoucí bohatství národů

Nedávno byla zveřejněna verze 6.2 světového žebříčku Pensylvánské univerzity (Penn World Table), který porovnává životní úroveň jednotlivých zemí. Nejnovější čísla pocházejí z roku 2004 a vzhledem ke zpoždění dat nejsou do žebříčku zařazeny všechny země. Přesto jde o hodnotné údaje, protože vykazují výjimečnou kvalitu a jsou systematicky očišťovány o relativní cenové rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, což někdy vede k překvapivým výsledkům.

V případě 82 zemí, u nichž jsou dnes údaje z roku 2004 dostupné, převládají opravdu dobré zprávy: reálný HDP na hlavu se mezi lety 2000 a 2004 zvýšil v průměru o 18,9%, což představuje roční nárůst o 4,4%. Lidé se obecně mají mnohem lépe než před několika lety. Při tomto tempu se reálný HDP na hlavu každých 16 let zdvojnásobí.

Mnozí lidé, kteří si v roce 2000 nemohli dovolit automobil, ho teď mají, a lidé, kteří si v roce 2000 mohli dovolit jen jeden automobil, teď mají dva. Lidé, kteří si nemohli dovolit poslat děti na dobrou školu nebo na univerzitu, to teď učinit mohou. A stejné je to i s řadou dalších typů zboží či služeb, jež lidé spotřebovávají.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2lmdmxP/cs;