5304140446f86f880b26d404_pa4116c.jpg Paul Lachine

Velký dluhový strašák

NEW HAVEN – Možná se nezdá, že suverénní dluhová krize v Evropě a sílící obavy o dluhovou situaci ve Spojených státech by měly otřást základní ekonomickou důvěrou. Zjevně se to však stalo. A ztráta důvěry, která se projevuje nechutí ke spotřebě a investicím, může být sebenaplňujícím se proroctvím vyvolávajícím obávanou hospodářskou slabost. Významné poklesy indexů spotřebitelské důvěry v Evropě i Severní Americe už tuto zvrácenou dynamiku odrážejí.

V USA dnes máme každodenní ukazatel s názvem Gallupův index ekonomické důvěry, takže můžeme přesně stanovovat změny důvěry v čase. Tento index prudce poklesl mezi prvním červencovým a prvním srpnovým týdnem – tedy v době, kdy američtí političtí činitelé děsili všechny představou, že se jim nepodaří zvýšit dluhový strop federální vlády a zabránit tomu, aby se USA ocitly 2. srpna v platební neschopnosti. Tato zpráva v té době denně figurovala ve sdělovacích prostředcích. Druhý srpen uplynul, platební neschopnost se nekonala, ale v pátek o tři dny později snížila agentura Standard & Poor’s rating dlouhodobého dluhu USA ze stupně AAA na stupeň AA+. Následující pondělí klesl index S&P 500 téměř o 7%.

Kvůli strašákovi vládního patu, který mohl způsobit ponižující státní bankrot, náhle USA připomínaly evropské země, které skutečně balancují na okraji propasti. Evropský příběh se stal i příběhem americkým.

https://prosyn.org/GhKQIIucs