mallochbrown17_GIANLUIGI GUERCIAAFP via Getty Images_africawomenpolitics Gianluigi Guercia/AFP via Getty Images

Afryka To Przyszłość Multilateralizmu

NOWY JORK - "Wydaje się, że nie mamy żadnych wspólnych wartości, co do których wszyscy moglibyśmy się zgodzić, ani wspólnych celów, do których wszyscy dążymy." Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo trafił w sedno, kiedy wygłosił to spostrzeżenie podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w zeszłym tygodniu. W czasie, gdy zazębiające się kryzysy nasilają się, porządek międzynarodowy wydaje się coraz bardziej podzielony, a rola samego ONZ-tu jest głęboko niepewna. Gdzie możemy znaleźć impuls i kierunek potrzebny do przywrócenia multilateralizmu?

Odpowiedź na to pytanie wymaga głębszego zrozumienia postaw, obaw i nadziei ludzi na całym świecie. W tym celu Open Society Foundations - organizacja filantropijna, którą kieruję - przeprowadziła niedawno jedno z największych badań globalnej opinii publicznej, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. Nasz Barometr Społeczeństwa Otwartego przebadał ponad 36 000 osób ze zróżnicowanej grupy 30 krajów, które reprezentują około dwóch trzecich światowej populacji.

Odpowiedzi rzucają nieco światła na jednoczące wartości i cele, które są wyraźnie nieobecne w dzisiejszym globalnym systemie zarządzania. Pokazują one, że ludzie na całym świecie nadal wierzą w demokrację, ale w dobie kryzysu i nierówności chcą, aby przyniosła ona wymierną poprawę w ich własnym życiu.

https://prosyn.org/yRdHjJGpl