Městská vesnice

CAMBRIDGE – „Chci být jeho součástí – New York, New York,“ zpíval Frank Sinatra o městu, které už přilákalo tolik ambiciózních lidí světa, od umělců a interpretů po obchodníky a bankéře. V jistém smyslu není těžké tento jev vysvětlit; metropole jako New York, typická multikulturní populací, nadnárodními korporacemi a zástupy talentovaných jedinců, kypí příležitostmi. Působení velkoměst ale sahá mnohem hlouběji než jen k plodům hospodářství, ba i kultury; města mohou zásadně měnit životy lidí – a dokonce lidi samotné.

Geoffrey West s týmem badatelů v roce 2010 zjistil, že několik socioekonomických hodnot – pozitivních i negativních – se s růstem velikosti místní populace zvyšuje. Jinými slovy, čím větší město, tím vyšší průměrná mzda, hladina produktivity, počet patentů na osobu, zločinnost, četnost úzkostných stavů a výskyt HIV.

Konkrétně, když se město co do velikosti zdvojnásobí, všechny míry ekonomické aktivity vzrostou asi o 15 % na hlavu. Proto se lidé stěhují do velkoměst; a právě proto města vzkvétají.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PJt5DoY/cs;